Warunki transportu żywych zwierząt regulują unijne przepisy. Mają one zapewnić ich dobrostan podczas podróży i zapewnić im odpowiednie warunki.
Rozporządzenie Rady Unii Europejskiej (WE) nr 1/2005 z 22 grudnia 2004 roku w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań określa obowiązki wszystkich osób, które uczestniczą w procesie ich przewozu. Do najważniejszych należą:
1. Zezwolenia i kwalifikacje. Wszyscy pracownicy stron biorących udział w transporcie żywych zwierząt muszą być odpowiednio przeszkoleni oraz posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe. W zależności od czasu trwania podróży przewoźnicy muszą również posiadać właściwe zezwolenia.
2. Plan podróży. Każdy transport zwierząt powyżej 8 h musi posiadać dokładny plan trasy sporządzony przez organizatora transportu.
3. Zwierzęta muszą być zdrowe, przebadane, syte. Muszą być zakwalifikowane przez urzędowego lekarza weterynarii jako zdrowe. Pojazd musi być zaopatrzony w system do pojenia zwierząt.
4. Pojazdy powinny mieć zabezpieczenia, które uniemożliwi zwierzętom wydostanie się z samochodu. Należy również zapewnić odpowiednią przestrzeń między głowami zwierząt a pokładem lub dachem naczepy.
5. Pojazd powinien być wyposażony w system wentylacyjny, używany w czasie podróży i postoju. Powinien także posiadać system ostrzegania kierowcy o zmianie temperatury.
6. Do załadunku i wyładunku zwierząt należy używać przeznaczonych do tego celu pomostów, ramp i trapów.
7. Należy zapewnić odpowiednią gęstość załadunku (wymiar powierzchni przypadający na dane zwierzę). Określa się go na podstawie norm przyjętych w dyrektywie.
W PROSELL dbamy o to, by każda dostawa przebiegała w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami. Nasze pojazdy są specjalnie dostosowane do transportu trzody chlewnej, a każda trasa jest dokładnie zaplanowana, aby zminimalizować stres u zwierząt i zapewnić ich komfort. Każdy transport zwierząt odbywa się pod opieką weterynaryjną.